Lubrisyn HA + Polska
MB Pharma Distribution Sp. z o
. o . ul. Nowogrodzka 50/515
00-695 Warsaw

 soon

info@lubrisyn.pl

®  Copyright 2020

Wśród objawów stanów zapalnych wyróżniamy: obrzęk, zaczerwienienie skóry oraz gorączkę, w przypadku uogólnienia procesu zapalnego. Te objawy mogą wskazywać na toczący się w kolanie stan zapalny. Najczęściej jest to zapalenie kaletki maziowej. Kaletki są to małe torebeczki, które znajdują się zaraz przy zakończeniach kości, wyściełają one przestrzenie między nimi, a mięśniami, ścięgnami lub skórą.

Kaletki powodują, że kości się ze sobą nie stykają i nie ma między nimi tarcia. Możemy w nich znaleźć maź, która jest swego rodzaju smarem, który odżywia i nawilża stawy. Maź stawowa ma konsystencję podobną do lepkiego żelu, którego głównym składnikiem jest kwas hialuronowy. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie trwałości i sprężystości chrząstek.

 

U zdrowej osoby ilość mazi stawowej w jednym kolanie stanowi około 0,5 - 2 ml. Wówczas, gdy ilość mazi jest niewystarczająca, kolana są narażone przede wszystkim na uszkodzenie chrząstek oraz liczne urazy, zwyrodnienia oraz choroby.

Na ilość i jakość mazi stawowej negatywny wpływ mają m.in.: silny stres, obniżona odporność, długotrwałe leczenie farmakologiczne, niezdrowa dieta oraz zakwaszenie organizmu. Na stan mazi stawowej źle wpływa również palenie papierosów, niedobór kolagenu, podeszły wiek oraz przyswajanie zbyt małej ilości płynów.

 

Stan zapalny może być spowodowany mocnym obciążeniem stawu, zwłaszcza długotrwałym. Z tym problemem spotykają się głównie pracownicy np. firm dostawczych, którzy codziennie muszą dźwigać ciężkie przedmioty, ale również pracownicy biurowi czy osoby sprzątające (czyli osoby, u których kolana są przez długi czas zgięte). Ponadto osoby otyłe są narażone na stany zapalne, ponieważ ich stawy na co dzień muszą dźwigać dużo więcej kilogramów niż powinny.

 

Takich objawów nie wolno leczyć tylko domowymi sposobami – kolano powinien obejrzeć lekarz, ponieważ rozwijające się zapalenie może powodować groźne powikłania. Ortopeda powinien stwierdzić, co właściwie wywołało zapalenie, czego unikać. Lekarz zleci skuteczną farmakoterapię, rehabilitację i fizykoterapię, aby zapobiec nawrotom stanów zapalnych. Jeśli zapalenie nie jest poważne, powinno zniknąć po 1-2 tygodniach leczenia, jednak należy mimo wszystko udać się na kontrolę i zmienić złe nawyki, które obciążają nasze stawy.

 

Ból kolan w stanach zapalnych można leczyć przyjmując niesteroidowe leki przeciwzapalne i – oczywiście oszczędzając chory staw. Przez dwie doby należy stosować kompresy chłodzące, a następnie kompresy ciepłe (jeżeli poczujemy ulgę).

 

LubriSyn HA+ made in USA Ból kolan a stan zapalny

07 grudnia 2020