Lubrisyn HA + Polska
MB Pharma Distribution Sp. z o
. o . ul. Nowogrodzka 50/515
00-695 Warsaw

 soon

info@lubrisyn.pl

®  Copyright 2020

Urazy kolana mogą dotyczyć różnych części stawu kolanowego (najczęściej jednak dotyczą one więzadeł i łąkotek). W zależności od rodzaju oraz siły urazu może wystąpić ostry lub mniej ostry ból, obrzęk, ograniczenie ruchomości stawu. Naderwanie więzadeł powoduje niestabilność kolana. Urazy mogą wystąpić w trakcie wykonywania pracy fizycznej, podczas jazdy rowerem czy w wyniku wypadków komunikacyjnych.

Jak wygląda leczenie urazów kolan po urazie? Jeśli nastąpiło uszkodzenie kolana, absolutnie nie należy odkładać konsultacji z lekarzem. Tylko ortopeda może rozpoznać rodzaj urazu i zastosować odpowiednie leczenie! Zanim jednak dotrze się do przychodni, należy zadbać, aby staw nie uległ jeszcze większemu urazowi. W tym celu musi zostać unieruchomiony. Można to zrobić np. wkładając kolano między dwie szyny (zrobione z czegokolwiek – kijków, drewnianych łyżek do patelni teflonowych czy znalezionych w garażu deseczek).

Ułóż uszkodzoną nogę w sposób, który powoduje najmniejszy ból kolana, a następnie załóż kompres chłodzący (może to być gaza namoczona w zimnej wodzie z dodatkiem octu lub altacetu, lód zawinięty w ściereczkę bądź inny chłodny kompres) i zawiń kolano bandażem elastycznym. Następnie unieruchom uszkodzony staw w powyżej opisany sposób. Jako kurację wspomagającą można przyjmować preparaty z kasztanowca zwyczajnego w celu zmniejszenia obrzęku.

W gabinecie specjalistycznym lekarz powinien zbadać staw kolanowy i w zależności od oceny sytuacji skierować pacjenta (lub sam wykonać) badania takie jak: szczegółowy test ruchowy, RTG, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, USG stawu, punkcję stawu oraz artroskopię. Leczenie stawów kolanowych jest uzależnione od wielu czynników, w tym od ilości uszkodzonych więzadeł, wieku pacjenta, od tego czy nastąpiły uszkodzenia wewnątrzstawowe lub zewnątrzstawowe oraz aktywności fizycznej pacjenta.

Jeśli więzadła zostały uszkodzone, badaniem, które pokaże jak bardzo rozległe są zmiany, jest rezonans magnetyczny kolana. Można go wykonać nie tylko w przypadku urazu, ale również choroby zwyrodnieniowej, opuchlizny czy guza.

 

LubriSyn HA+ made in USA Ból kolana po urazie

11 grudnia 2020