Lubrisyn HA + Polska
MB Pharma Distribution Sp. z o
. o . ul. Nowogrodzka 50/515
00-695 Warsaw

 soon

info@lubrisyn.pl

®  Copyright 2020

Kwas hialuronowy jako fizjologiczny składnik skóry

 

Kwas hialuronowy pełni niezwykle ważne funkcje fizjologiczne. Występuje w naszym organizmie głównie w postaci hialuronianu sodu, którego ilość szacuje się na około 15 gramów w przeliczeniu na masę człowieka ważącego 70 kg. Dobowo zużywamy na procesy zachodzące w naszym ciele nawet 5 gramów tej cennej substancji!

Większość kwasu hialuronowego znajduje się w skórze w postaci wypełniacza przestrzeni międzykomórkowej. Przekłada się to na jego udział w zachowaniu młodego wyglądu, gdyż:

  • wpływa na objętość i sprężystość skóry,
  • zapewnia optymalne nawilżenie,
  • chroni przed urazami mechanicznymi,
  • łagodzi skutki stresu oksydacyjnego.

Niestety, wraz z upływem czasu obserwowany jest spadek stężenia kwasu hialuronowego w skórze, co niestety daje widoczne skutki w postaci utraty jędrności i pojawienia się zmarszczek. Prawdopodobnie proces ten rozpoczyna się już w wieku 25 lat, dlatego tak ważna jest systematyczna i odpowiednia codzienna pielęgnacja skóry, zanim zaobserwujemy pierwsze oznaki starzenia.

Kwas hialuronowy jest substancją szczególnie docenianą w medycynie estetycznej, ze względu na bezpieczeństwo stosowania i szybki efekt działania. Podskórne iniekcje kwasu hialuronowego stosowane są do powiększania ust, korekty nosa czy poprawy wyglądu kości policzkowych. Zabiegi te mają jednak swoje ograniczenia. Okazuje się, że kwas hialuronowy ulega dość szybkiemu rozkładowi m.in. poprzez aktywność specyficznych enzymów, dlatego należy co jakiś czas wykonać ponowną podskórną iniekcję. Warto pamiętać, że degradację kwasu hialuronowego przyspiesza palenie papierosów oraz zaburzenia hormonalne. Co ważne, kwas hialuronowy jest biozgodny ze skórą i nie wykazuje właściwości toksycznych, przez co może być stosowany jako implant w medycynie kosmetycznej przy bardzo niskim ryzyku wystąpienia nieprawidłowych reakcji. Daje to ogromne możliwości wypełniania niechcianych zmarszczek i redukcji blizn na ciele. Preparaty zawierające kwas hialuronowy mogą być także stosowane miejscowo w celu przyspieszenia gojenia ran, leczenia oparzeń i owrzodzeń. Pamiętajmy jednak, że choć reakcje alergiczne na kwas hialuronowy występują niezwykle rzadko, po każdorazowym jego zastosowaniu należy zachować ostrożność i przy ewentualnym wystąpieniu niepokojących objawów, zgłosić się do lekarza.

 

Kwas hialuronowy na mocny głos i dobry wzrok

 

Kolejną funkcją biologiczną kwasu hialuronowego jest jego udział w nawilżeniu i utrzymaniu elastyczności strun głosowych, co warunkuje ogólny dobry stan aparatu mowy. Istnieje możliwość leczenia ubytków strun głosowych oraz rekonstrukcji krtani poprzez zastosowanie implantu z kwasu hialuronowego.

Hialuronian związany jest także z prawidłowym widzeniem. Ciałko szkliste oka zawiera spore ilości tej ważnej substancji, wpływając tym samym na prawidłowy kształt gałki ocznej i ochronę siatkówki. Preparaty zawierające kwas hialuronowy są wykorzystywane m. in. podczas operacji zaćmy, jaskry czy zabiegów laserowych oka. Jest on także składnikiem kropli nawilżających, które są polecane osobom długo pracującym przy komputerze czy cierpiącym na nieprawidłowe wydzielanie łez.

 

Kwas hialuronowy a płodność

 

Kwas hialuronowy ma duże znaczenie w rozrodzie człowieka, począwszy od zapłodnienia aż po rozwój embrionalny i życie płodowe poczętego dziecka. Bierze on udział w prawidłowym mechanizmie owulacji, czyli uwalnianiu komórki jajowej z pęcherzyka jajnikowego oraz wpływa na odpowiednią ruchliwość plemników. Poza tym hialuronian występuje w pępowinie, co ma bezpośrednie przełożenie na łączność między matką a rozwijającym się w jej brzuchu maluchem.

 

LubriSyn HA+ made in USA Kwas hialuronowy nie tylko na stawy

08 lutego 2021