Cz. 5 Właściwy dobór obuwia

 

Bardzo szeroki wybór obuwia, począwszy od wygodnych butów sportowych, przez popularne trampki, mokasyny, klasyczne półbuty, aż po niewygodne i szkodliwe dla naszej stopy szpilki, daje nam ogromne możliwości w zakresie stosowania skutecznej profilaktyki zdrowych stawów. Właściwe ułożenie stopy ma duże znaczenie dla zachowania dobrej kondycji stawów.

 

Odpowiedni dobór obuwia, to kwestia bardzo często przez nas marginalizowana. Nie doceniamy ogromnego wpływu obuwia na kondycję stawów oraz postawę kręgosłupa. Wybierając obuwie należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość obcasów. Zbyt wysokie obcasy mogą powodować takie dolegliwości jak płaskostopie poprzeczne oraz wystąpienie paluchów koślawych. Właściwe obuwie powinno być odpowiednio szerokie. Ważne jest także, aby czuby butów były wygodne, a wysokość obcasów nie przekraczała 3 cm.

 

Nasze ciało zostało wyposażone we własne mechanizmy amortyzujące - stawy i mięśnie. Wymagany w czasie przemieszczania się poziom amortyzacji, zależy w dużej mierze od sprawności naszych stawów i mięśni. Osoby o wysokiej sprawności tych układów i właściwej wadze mogą wybrać buty o małej amortyzacji. Osoby z nadwagą lub z dużymi dolegliwościami stawowymi, powinny zapewnić sobie maksymalną amortyzację, wybierając odpowiednie obuwie.

 

Dobór butów to bardzo ważny element dbania o zdrowe stawy. O odpowiednim obuwiu należy pamiętać nie tylko w przypadku wykonywania wzmożonej aktywności fizycznej (bieganie, Nordic walking), ale także na co dzień, przy wykonywania rutynowych czynności.

 

Ustawienie stopy bardzo mocno warunkuje ustawienie osi stawu kolanowego, biodrowego, miednicy oraz kręgosłupa. Właściwy dobór obuwia nie tylko zwiększa komfort wykonywanych ćwiczeń fizycznych, ale także sprzyja zachowaniu właściwej kondycji stawów. Podczas biegu stopa powinna być ustawiona na podłożu możliwie najbardziej neutralnie. Wówczas siły, które naciskają na kości i stawy przenoszone są na korzyść biegacza - bieg jest efektywny i niemęczący.

 

 

LubriSyn HA+ made in USA
Jak prawidłowo dbać o stawy cz. 5 

19 października 2020

Lubrisyn HA + Polska
MB Pharma Distribution Sp. z o
. o . ul. Nowogrodzka 50/515
00-695 Warsaw

 soon

info@lubrisyn.pl

®  Copyright 2020