Lubrisyn HA + Polska
MB Pharma Distribution Sp. z o
. o . ul. Nowogrodzka 50/515
00-695 Warsaw

 soon

info@lubrisyn.pl

®  Copyright 2020

  • Bóle stawów zaliczane są do dolegliwości, z którymi najczęściej przychodzimy do lekarza. Zdaniem niektórych problemy te może nasilać pogoda, szczególnie deszczowa
  • Liczne badania potwierdzają, że pogoda faktycznie oddziałuje na nasze samopoczucie i stan zdrowia
  • Badacze z Harvardziej Szkoły Medycznej zdecydowali się sprawdzić, czy ta zależność istnieje także w przypadku chorób reumatycznych

Naukowcy przeanalizowali wpisy dotyczące ponad 11 mln wizyt starszych osób u lekarza pierwszego kontaktu. Badacze zestawili ze sobą dane pochodzące z amerykańskiego programu ubezpieczeń społecznych Medicare z dziennym zestawieniem opadów ze stacji pogodowych Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej. Dokładnej analizie poddano materiał zebrany w latach 2008-2012

 

Eksperci z Harvardziej Szkoły Medycznej szukali w zgromadzonych materiałach odpowiedzi na kilka pytań. Przede wszystkim czy podczas deszczu lub po opadach do lekarza zgłaszało się więcej osób z bólem pleców i stawów. Czy osoby, które w deszczowe dni zgłaszały się do lekarza z innego powodu, uskarżały się też na bolesność kolan lub pleców oraz czy u pacjentów ze zdiagnozowanym reumatyzmem dochodziło do nasilenia objawów.

Co się okazało? W żadnym z wymienionych przypadków nie było mowy o jakiejkolwiek zależności. Podczas deszczowych dni o bólu wspomniało 6,35 proc. pacjentów, zaś w tracie suchych 6,39 proc.

 

Meteopatia to nie żart!

 

Specjaliści zgodnie podkreślają, że to, że reagujemy na zmiany pogody, jest zupełnie normalne. Ciało dostosowuje się do stanu środowiska zewnętrznego. Jednak młody i zdrowy organizm będzie do warunków pogodowych dostosowywał się błyskawicznie i bezboleśnie. Aura daje się we znaki tym osobom, u których zdrowie szwankuje.

 

Od czego więc zależy podatność na kaprysy aury? Jest kilka czynników ryzyka:

 
  • wiek - na tę kategorię łapią się reprezentanci przeciwległych krańców osi wieku: bardzo małe dzieci i osoby starsze. Pierwsza grupa ma jeszcze nie do końca wykształcone mechanizmy fizjologiczne, u drugiej zaczynają one z racji wieku działać mniej skutecznie.
  • płeć - przez wzgląd na złożoną gospodarkę hormonalną, we wszystkich grupach wiekowych bardziej narażone na odczuwanie przykrych skutków zmian pogody są kobiety. Szczególnie widoczne jest to w okresach chwiejności hormonalnej, tzn. w czasie pokwitania i menopauzy.
  • choroby przewlekłe- wszystkie przewlekłe choroby najważniejszych układów, tzn. układu nerwowego (choroby psychiczne i neurologiczne), krążenia, oddechowego i kostnego, predestynują do szczególnego wyczulenia na zmiany pogody, która zaostrza dolegliwości związane z danym schorzeniem.
  • tzw. „taka jego uroda” - to znaczy bez konkretnej przyczyny medycznej człowiek reaguje na zmiany pogody i już. Często są to skłonności dziedziczone.

 

Jeśli nie stawy, to może serce?

 

Choć nie udało się dowieść związku między bólem stawów a padającym deszczem, nie znaczy to, że aura nie ma wpływu na nasze zdrowie. Problemów mogą się spodziewać osoby z chorobami serca, one zmianę ciśnienia, temperatury i kierunku wiatru odczują najmocniej. Ale nie tylko. Nieleczone wrzody żołądka i dwunastnicy z upodobaniem odzywają się sezonowo, podczas gdy pewne pory roku przesypiają i dają złudzenie ozdrowienia.

Należy być też czujnym, gdy meteoropatami stajemy się nagle, choć nigdy wcześniej nie odczuwaliśmy żadnych dolegliwości pod wpływem pogody. Trzeba wtedy skupić się na sobie i zastanowić, czy te objawy mogą być efektem niedostatku snu, złej diety czy braku ruchu na świeżym powietrzu. Jeśli zadbamy o higienę życia, meteoropatia może okazać się stanem przejściowym.

 

LubriSyna HA+ made in USA Czy za ból stawów naprawdę odpowiada zła pogoda ?

03 marca 2021